JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 63

Menu

20 - 26 Αυγούστου 2023

Μόλυβος (Λέσβος) - Ψαρά - Καρδάμυλα (Χίος) - Οινούσσες

Οι νικητές της πρώτης ιστιοδρομίας της AEGEAN REGATTA

Τα σκάφη VANA VIOLETA στην κατηγορία ΙΜS και AEGEAN 1 στην κατηγορία ΟΡC είναι οι νικητές του πρώτου σκέλους της ΑΕGEAN REGATTA 2005 από την Αστυπάλαια έως την Τήλο. Τα σκάφη VANA VIOLETA στην κατηγορία ΙΜS και AEGEAN 1 στην κατηγορία ΟΡC είναι οι νικητές του πρώτου σκέλους της ΑΕGEAN REGATTA 2005 από την Αστυπάλαια έως την Τήλο.

Η εκκίνηση του διεθνούς ιστιοπλοϊκού αγώνα που διοργανώνει το Υπουργείο Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής για πέμπτη συνεχή χρονιά δόθηκε στην Αστυπάλαια και με σύμμαχο τους ισχυρούς βοριάδες που επικρατούσαν στο Αιγαίο τα 75 σκάφη που μετέχουν στον αγώνα, έφτασαν αρκετά γρήγορα στο λιμάνι της Τήλου, τα Λιβάδια.

Την πρώτη θέση στα ΙΜS πήρε το VANA VIOLETA με κυβερνήτη τον Νότη Μπατσή και ακολούθησαν το ATALANTI X με κυβερνήτη τον Γιώργο Ανδρεάδη και το MELITI III με κυβερνήτη τον Στρατή ΑνδρεάδΗ.

Εντονος ήταν ο συναγωνισμός και στην κατηγορία ORC όπου την πρώτη θέση κατέλαβε το AEGEAN 1 με κυβερνήτη τον Σταύρο Βασιλάκη και στις δύο επόμενες θέσεις τερμάτισαν το NICOLAS STAR και το ORION.

Η απονομή στους νικητές έγινε από τον Υπουργό Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής Αριστοτέλη Παυλίδη σε ειδική εκδήλωση που έγινε στα Λιβάδεια, το βράδυ της Δευτέρας.

Το πρωϊ της Τρίτης δόθηκε η εκκίνηση για το δεύτερο σκέλος της «Ρεγκάτας του Αιγαίου» από την Τήλο έως τη Σύμη, συνολικής απόστασης 32 ναυτικών μιλίων. Ο τερματισμός της AEGEAN REGATTA θα γίνει στη Ρόδο, όπου θα διεξαχθούν αγώνες όρτσα-πρίμα.