Menu

18 - 25 Αυγούστου 2018

Σκύρος - Λιμνιά (Βολισσός) Χίου - Χίος - Βαθύ Σάμου - Πυθαγόρειο Σάμου

Αποτελέσματα αγώνα

Πέφτει η αυλαία της Αegean Regatta

Mε τους inshore αγώνες που γίνονται σήμερα στη Μυτιλήνη ολοκληρώνεται το αγωνιστικό πρόγραμμα της Aegean Regatta ενώ η αυλαία θα πέσει το βράδυ με την απονομή των επάθλων και την Τελετή Λήξης του διεθνή αγώνα που διοργανώνουν η Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής μαζί με την Επιτροπή Ανοιχτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας.

Τα 67 σκάφη που παίρνουν μέρος στη «Ρεγκάτα του Αιγαίου» ξεκίνησαν το πρωϊ της Παρασκευής από το Μόλυβο για τη Μυτιλήνη και το τέταρτο σκέλος του αγώνα.

Ωστόσο η ένταση του ανέμου είχε περιοριστεί σημαντικά σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες και κάποια στιγμή επικράτησε άπνοια, με αποτέλεσμα πολλά σκάφη να χρειαστούν ακόμα και 10 ώρες να τερματίσουν, ενώ αρκετά ήταν αυτά που δεν τερμάτισαν εντός του προβλεπόμενου χρονικού ορίου. Oσα κατάφεραν να πλησιάσουν στη Μυτιλήνη, «έπιασαν» δυνατό άνεμο και ολοκλήρωσαν την ιστιοδρομία με αποτέλεσμα να πάρουν τις πρωτιές στην κάθε κατηγορία!

IMG 7627

Οι τρεις πρώτοι σε κάθε κατηγορία στην 4η ιστιοδρομία ήταν:

IRC

  1. VIVAT με κυβερνήτη το Yury Firsov
  2. EXIT με κυβερνήτη τον Emren Derman
  3. BAXIMUS με κυβερνήτη το Θανάση Μπαξεβάνη

ORCi

  1. ΕRYTOS II-COSMOTE με κυβερνήτες τους Κώστα Μάνθο - Σταύρο Τσάβαλο
  2. ΑΝATELOUSSA AFRODITI με κυβερνήτη τον Γιώργο Αυγερινό 
  3. VENTUS με κυβερνήτη το Μιχάλη Κλούβα

ΟRC Club

  1. ΟΝAR με κυβερνήτη το Βασίλη Παπαϊακώβου
  2. ELISAVET κυβερνήτη το Νίκο Τάλλα
  3. SWAN με κυβερνήτη τον Aλκη Γιαννόπουλο

Μέγας χορηγός της Aegean Regatta που γίνεται για 16η χρονιά, είναι η εταιρία τηλεπικοινωνιών COSMOTE, που θα συντροφεύει τα πληρώματα και τους φίλους του θεσμού για τρίτη συνεχόμενη φορά, αποδεικνύοντας τη στήριξη της, στο ναυταθλητισμό και στους κατοίκους του Αιγαίου. Χορηγοί είναι επίσης, το Porto Carras Grand Resort, η Setur Marina Mytilini και η Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου.

Συντονιστής όμιλος της Aegean Regatta 2016 είναι ο Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Μυτιλήνης και συνδιοργανωτές οι: Α.Σ.Ι.Α.Θ. Ρόδου, A.O. Aιγαίου, N.O. Xίου, N.O. Σάμου, Ν.Ο. Καρλοβάσου, Λ.Ο.Ι.Α.Θ. Μυτιλήνης, Ν.Ο.Λέρου, και Ι.Ο.Χίου.

Στη Λέσβο τα σκάφη της Αegean Regatta

Mε ισχυρούς ανέμους που η ένταση τους έφτασε ακόμα και τα 25 μίλια, τα 67 σκάφη που μετέχουν στην Aegean Regatta έφτασαν στο Μόλυβο της Λέσβου, ολοκληρώνοντας το τρίτο σκέλος του διεθνή αγώνα που διοργανώνουν η Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής μαζί με την Επιτροπή Ανοιχτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας.

Οι δυνατοί βοριάδες βοήθησαν τους περίπου 600 ιστιοπλόους να επιδείξουν όλη τη ναυτοσύνη τους, με αποτέλεσμα να γίνουν συναρπαστικές μονομαχίες μεταξύ των σκαφών.

Παράλληλα η Aegean Regatta απέδειξε το διεθνή της χαρακτήρα, καθώς τα σκάφη από τις εννέα χώρες που παίρνουν μέρος, δεν έχουν απλή συμμετοχή αλλά πρωταγωνιστούν κιόλας, όπως φαίνεται και από την κατάταξη στην κατηγορία IRC, όπου προηγείται ένα σκάφος από το Ισραήλ, ενώ τρίτο είναι το MATRAK II από την Τουρκία!

Το βράδυ της Τετάρτης οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν τη συναυλία του Γεράσιμου Ανδρεάτου στο Μόλυβο, ενώ το βράδυ της Τρίτης έγινε στον Αγιο Ευστράτιο, η απονομή στους νικητές της 2ης ιστιοδρομίας, παρουσία του Γενικού Διεθυντή της Γενικής Γραμματείας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής Παύλου Βουγιούκα Μιχαλακέλη που έδωσε τα έπαθλα στα πληρώματα.

14040004 1199952080024928 6919787752295234827 n

Οι τρεις πρώτοι σε κάθε κατηγορία στην 3η ιστιοδρομία από τον Αγιο Ευστράτιο ως το Μόλυβο ήταν:

IRC

  1. Gin Palace με κυβερνήτη τον Azriel Rahav
  2. Courrier du Coeur με κυβερνήτη τον Andrey Arbuzov
  3. MATRAK II με κυβερνήτη τον Οrhan Ozdas

ORCi

  1. HAKUNA MATATA με κυβερνήτη το Φώτη Σταυρίδη
  2. ΕRYTOS II-COSMOTE με κυβερνήτες τους Κώστα Μάνθο – Σταύρο Τσάβαλο
  3. CODE ZERO-VODAFONE με κυβερνήτη το Μιχάλη Μπελεγρή

ΟRC Club

  1. SEQUENTIA με κυβερνήτη τον Ben Baseley-Walker
  2. IPSIPILI-AEGEAS YACHTING κυβερνήτη το Στάθη Σοφιτσή
  3. PRINCESS OF LIMNOS με κυβερνήτη τον Αριστείδη Τζάνερο

IMG 6682

Μετά τις τρεις πρώτες ιστιοδρομίες, τα σκάφη που προηγούνται σε κάθε κατηγορία είναι:

IRC

  1. Courrier du Coeur με κυβερνήτη τον Andrey Arbuzov
  2. ΒΑΧΙΜUS με κυβερνήτη το Θανάση Μπαξεβάνη
  3. MATRAK II με κυβερνήτη τον Οrhan Ozdas

ORCi

  1. ΕRYTOS II-COSMOTE με κυβερνήτες τους Κώστα Μάνθο – Σταύρο Τσάβαλο
  2. ANATELOUSSA AFRODITI με κυβερνήτη το Γιώργο Αυγερινό
  3. GRANMA X με κυβερνήτη το Χριστόφορο Πιτσούλη

ΟRC Club

  1. Dragon με κυβερνήτη το Γιάννη Μυτακίδη
  2. SUN FIZZ με κυβερνήτη τον Ιγνάτιο Πάλλη
  3. DIMITRA με κυβερνήτη το Νικόλαο Κουφίδη

Το πρωϊ της Παρασκευής, τα σκάφη θα ανοίξουν πανιά από το Μόλυβο για τη Μυτιλήνη της Λέσβου και το τέταρτο σκέλος της Aegean Regatta.

Μέγας χορηγός της Aegean Regatta που γίνεται για 16η χρονιά, είναι η εταιρία τηλεπικοινωνιών COSMOTE, που θα συντροφεύει τα πληρώματα και τους φίλους του θεσμού για τρίτη συνεχόμενη φορά, αποδεικνύοντας τη στήριξη της, στο ναυταθλητισμό και στους κατοίκους του Αιγαίου. Χορηγοί είναι επίσης, το Porto Carras Grand Resort, η Setur Marina Mytilini και η Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου.

Συντονιστής όμιλος της Aegean Regatta 2016 είναι ο Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Μυτιλήνης και συνδιοργανωτές οι: Α.Σ.Ι.Α.Θ. Ρόδου, A.O. Aιγαίου, N.O. Xίου, N.O. Σάμου, Ν.Ο. Καρλοβάσου, Λ.Ο.Ι.Α.Θ. Μυτιλήνης, Ν.Ο.Λέρου, και Ι.Ο.Χίου.